Ren Gladje!

Tidigare denna vecka Jag hade förmånen att besöka Trollhättan, tillsammans med en delegation från SAAB-klubben Stockholm. Vi hade planerat för denna resa ganska länge (sedan 2011 för att vara exakt!) Och förväntningarna var ganska höga när vi var på väg mot "SAAB city". Med en agenda bestående av besök på NEVS, SAAB -museet och Orio, kunde resan bara vara inget annat än ren glädje ("Ren glädje") ...

SAAB-klubben Stockholm delegation med sina bilar på framsidan av SAAB-museet i Trollhättan
SAAB-klubben Stockholm delegation med sina bilar på framsidan av SAAB-museet i Trollhättan

Totala makeover på Orio
Vi träffade vägen tidigt på tisdag morgon. Trafiken var lätt och innan jag hade nått Nyköping, hemlandet Orio.

Det nya utseendet på Orio HQ i Nyköping
Det nya utseendet på Orio HQ i Nyköping
Tidigare ära på fasaden på Orio-anläggningarna i Nyköping
Tidigare ära på fasaden på Orio-anläggningarna i Nyköping

Vi tog en snabb omväg för att svänga vid deras kontor för att ta några bilder. Det hade gått ungefär ett och ett halvt år sedan vi besökte SAAB Parts (som Orio fortfarande kallades vid den tiden) och jag var nyfiken på om det fanns några synliga förändringar. Det fanns: Orio-logotypen var framträdande men tyvärr hade alla SAAB-logotypen försvunnit. Trots att det är ledsen så bär busshållplatsen utanför huvudporten fortfarande SAAB-namnet!

Trollhättan
Att vara tillbaka i Trollhättan gav några 4,5 timmar senare en kommer hem känsla. Resan hade varit problemfri och medan utsidan av min 9-4X inte längre var så ren som den hade lämnat Stockholm såg den fortfarande ganska fotogen ut framför fabriksporten!

Min kristallröd 9-4X Aero vid fabriksporten.
Min kristallröd 9-4X Aero vid fabriksporten. Gjord i Ramos Arizpe, Mexiko men fortfarande hemma!

En av de saker jag alltid tycker är fascinerande är det enorma antalet SAAB i alla åldrar och ställningar som kan upptäckas i och runt staden, som 9-3 taxibilar vi såg parkerade framför järnvägsstationen ...

Bara i Trollhattan: tre 9-3 taxi i rad!
Endast i Trollhättan: tre 9-3 taxibilar i rad!

NEVS: Bra över förväntningarna
09: 00, vår onsdag började tidigare än dagen innan med 07: 30. Alla är glada över den upptagna SAAB-dagen framför oss och på gott svenskt sätt lämnade vi bra i tid för att komma fram till NEVS huvudport vid Saabvägen 5.

Väntar ivrigt på programmets start vid NEVS.
Väntar ivrigt på programmets start vid NEVS.

Vi välkomnades varmt av Mikael Östlund (Director Communications and Public Affairs) och Hans-Martin Düringhof (Director Powertrain Integration & Chassis) för en mycket insiktsfull presentation om det nuvarande och framtida tillståndet på NEVS (jag behandlade detta mer detaljerat i en tidigare inlägg).

"SAAB idag och imorgon" -presentationen visade sig vara en torr körning för NEVS-borgenärerna som mötte dagen efter.
"SAAB idag och i morgon" -presentationen visade sig vara en torrkörning för NEVS-borgenärernas möte dagen efter.

Vi blev då inbjudna att ta plats i en av MY14 9-3 som stod redo och ta vår grupp på en fabrikstur eller, närmare bestämt, till press- och karosseributiken.

Välkommen till fabriksbyggnaden
Välkommen till fabriken press och kroppshandlare
Inne i NEVS body shop
Inne i NEVS body shop
En av de många pressarna i kroppshoppen.
En av de många pressarna i kroppshoppen.
Har du någonsin undrat hur motorn 9-3 har sin form?
Har du någonsin undrat hur motorn 9-3 har sin form?
En 9-3 Sport Sedan-kropp på monteringslinjen
En 9-3 Sport Sedan-kropp på monteringslinjen

Jag hade varit i en annan del av fabriken tidigare, men den här anläggningen var ännu mer imponerande, särskilt med tanke på dess gigantiska proportioner. Press- och karosseributiken hade varit i drift bara dagarna innan och personalen packade in de olika delarna som tillverkades i lådor för att skickas till Orio, kunden för detta parti. Som sidoanteckning fick vi höra att NEVS faktiskt hade producerat för flera olika kunder nyligen, inklusive en fordonstillverkare från Göteborg ...

Ren glädje på SAAB-testspåret!
Under planeringsfasen för denna resa hade vi diskuterat flera alternativ för programmet på NEVS och att bevittna utvecklingen av elfordonet i det verkliga livet stod högt på vår agenda. Så när vi fick bekräftelse på att vi verkligen skulle kunna se en av 9-3EV: erna efter vår fabriksturné, var vi alla riktigt glada. Adrenalinnivåerna ryckte faktiskt upp när vi insåg att vi inte bara skulle titta, utan att vi fördes till det normalt mycket stängda och hemliga fabrikstestspåret och skulle kunna köra en själva!

Rubrik för fabriksprovbanan!
Rubrik för fabriksprovbanan!
IMG_2793
Två 9-3EV: er (till vänster på bilden) och en besättning från NEVS väntade på oss.

Vi guidades in i ett litet mötesrum där vi fick säkerhetsinstruktioner om hur vi skulle köra på själva testbanan, vilket kanske låter onödigt men ändå var till stor hjälp med tanke på dess speciella form och de involverade hastigheterna (120 km / h).

Viktiga anvisningar om fabriksprovbanan innan du träffar vägen
Viktiga säkerhetsanvisningar
Unik syn under huven på denna 9-3EV prototyp.
Unik syn under huven på denna 9-3EV prototyp.
Insidan av SAAB 9-3EV prototypen
Insidan av SAAB 9-3EV prototypen

Vi kunde sedan ta bilarna själva ... När vi kom in i bilen kändes det väldigt mycket som en 9-3 som vi alla känner och älskar, med några anmärkningsvärda skillnader inklusive överföringsknapparna, det uppgraderade underhållningssystemet och de olika mätarna på instrumentpanelen, tydligt antydande att detta var en annan typ av djur ...
Jag slog på bilen och jag hörde ingenting. Inget motorljud- inget. OK, några klick här och där, men ingen vrålande turbo och inga avgassljud, bara en mild bekräftelse från bilen att den var redo att gå. Jag fick foten på "gas" -pedalen, tryckte på den och pressade den hårdare för att nå marschfarten (minst) 120 km / h mycket snabbt. Jag hade kört en av elbilarna som tillverkats av en välkänd konkurrent från San Francisco tidigare, och även om den är snabbare och har fler klockor och visselpipor var det svårt att inte bli imponerad av accelerationen, smidigheten och den övergripande väghanteringen av 9: e. -3EV.

SAAB 9-3EV på fabriksprovbanan
SAAB 9-3EV på fabriksprovbanan
Skärmdump från en artikel på NEVS intranät som täcker vårt besök
Skärmdump från en artikel på NEVS intranät som täcker vårt besök

En annan positiv överraskning var det faktum att jag inte var den enda som planerade att täcka detta besök med en onlineartikel: NEVS hade också en egen intern PR -person på plats! Jag fick faktiskt ett skärmdump från deras intranät senare på dagen redan med ett citat från Mikael Östlund som jag ville dela här: "SAAB-entusiaster runt oss är fortfarande i våra nuvarande utmanande och osäkra tider där vi arbetar. Och inte bara i Sverige. Vi får ständigt både frågor och lycka till önskemål inför framtiden. På trollhättan. Det är kul att vara på vår sida."

"Ren Gladje"Använder tagline NEVS för att beskriva sina elbilar och jag kan bara bekräfta att detta"ren glädje”Är verkligen en oöverträffad kombination av noll CO2 -utsläpp och kul!

SAAB-museet går starkt
Efter en mycket snabb lunch skyndade vi oss till SAAB-museet, en riktig måste se för alla som besöker Trollhättan. De flesta av oss hade varit på museet tidigare, men den här gången fick vi en extra speciell touch när vi fick vägledning av museets chef Peter Bäckström.

Peter Bäckström välkomnar SAAB-klubbens Stockholm-delegation på museet
Peter Bäckström välkomnar SAAB-klubbens Stockholm-delegation på museet
UrSaaben, centrumstycket i SAAB-museet
UrSaaben, centrumstycket i SAAB-museet
Inuti SAAB-museet
Inuti SAAB-museet


SAAB-akademin

Körsbäret på kakan för dagen var presentationen från Orios Pontus Lundin som tog oss igenom utbildningsprogrammet för SAAB-auktoriserade servicecenter, SAAB Academy (se även min tidigare inlägg om Orio).

Orios Pontus Lundin presenterar SAAB-akademin
Orios Pontus Lundin presenterar SAAB Academy
Orios Pontus Lundin presenterar SAAB-akademin
Orios Pontus Lundin presenterar SAAB Academy

Vi kommer tillbaka!
Vilket fantastiskt besök det hade varit. Jag vet att jag kan tala för alla de närvarande SAAB-klubbarna i Stockholm att vi har blivit överväldigade av gästfriheten, öppenheten, innovationerna, men framför allt passionen för SAAB. Detta var verkligen ren glädje / ren glädje!
Ett stort tack till alla på NEVS, SAAB-museet och Orio som var inblandade denna vecka och vi fick möjlighet att träffas. Jag är säker på att vi kommer tillbaka ... om något för det SAAB-festivalen i början av juni, men något säger att jag kommer tillbaka i Trollhättan ännu förr än det 🙂

10 tankar om “Ren Gladje!"

 • blank

  TACK!
  Bra reportage!
  Såg du några andra modeller än 9-3 i produktionslinjen?
  De vill realease 4 nya modeller i framtiden!

  • blank

   Tack så mycket. Jag är rädd att jag inte har sett andra modeller än 9-3. NEVS har verkligen angett att de har ambitionen att släppa fyra olika modeller i framtiden. Phoenix-plattformen sägs vara basen för den här nya linjen, men enligt vad jag förstår är den faktiska utvecklingen av de olika tilläggsmodellerna i ett embryonalt skede.

 • blank

  Tack så mycket för den här artikeln och beskrivningen av vad som händer.
  Las tid jag hade ingen tro på NEVS gör konstruktiva.
  Jag tror att jag måste be om ursäkt.
  Jag är i positivt humör i konstruktivt arbete, vad som än kommer ut.

 • blank

  Tack! EV ser ganska bättre ut med det inbyggda navsystemet ...
  Har jag fel eller ska vi vara här något idag? Några stora nyheter ...

  • blank

   Skärmen i 9-3EV gör faktiskt bilen mer uppdaterad!
   När det gäller en uppdatering av NEVS-omorganisationsprocessen: Fristen för att fordringsägarna ska svara på kompositionens förslag. Så det kan finnas mer nyheter om vad% har kommit överens om, men det kan bli bättre senare i veckan. 3 månader förlängning följer troligen kort efter det.

 • blank

  Tack Michél för en bra artikel. Det ger oss hopp om framtiden.
  / Edwin

 • blank

  Du kanske har hört något som du inte kan kämpa antar jag.
  Men om rekonstruktionslagret har rätt, "måste du" gå till thn i mitten av april, eller hur?

  • blank

   Det kan verkligen också vara en mycket bra anledning att gå tillbaka till Trollhättan, men det var inte det jag tänkte på med kommentaren. Det är mer en personlig sak, men håll ögonen öppna för mer information 🙂

  • blank

   Om man tittar på de olika tidsramarna som diskuterades, låter april verkligen logiskt i det scenariot men många saker kan fortfarande hända, antingen för att sakta ner processen eller till och med för att påskynda det. Hur som helst kommer jag att hålla ett nära öra för marken.

 • blank

  Bra skrivande, bra bilder igen! Thx Michèl!

Kommentarer är stängda.