Ren Gladje!

Tidigare denna vecka Trollhättan, tillsammans med en delegation från SAAB-klubben Stockholm. Vi hade planerat för denna resa under en längre tid (eftersom 2011 var exakt!) Och förväntningarna var ganska höga när vi åkte till "SAAB city". Med en agenda för besök på NEVS, SAAB-museet och Orio, kan resan endast vara kortfattad ren glädje ("Ren glädje") ...

SAAB-klubben Stockholm delegation med sina bilar på framsidan av SAAB-museet i Trollhättan
SAAB-klubben Stockholm delegation med sina bilar på framsidan av SAAB-museet i Trollhättan

Totala makeover på Orio
Vi träffade vägen tidigt på tisdag morgon. Trafiken var lätt och innan jag hade nått Nyköping, hemlandet Orio.

Det nya utseendet på Orio HQ i Nyköping
Det nya utseendet på Orio HQ i Nyköping
Tidigare ära på fasaden på Orio-anläggningarna i Nyköping
Tidigare ära på fasaden på Orio-anläggningarna i Nyköping

Vi tog en snabb omväg för att svänga. Det har funnits ett tag nu när vi har besökt SAAB Parts (som Orio fortfarande kallades vid tiden). Tja, det fanns: Orio-logotypen var framträdande närvarande men tyvärr hade alla SAAB-logotyperna försvunnit. Trots att det är ledsen att busshållplatsen bär SAAB-namnet!

Trollhättan
Att vara tillbaka i Trollhättan gav några 4,5 timmar senare en kommer hem känsla, Stockholm såg det fortfarande på utsidan av mitt hus 9-4X Vilken vacker plats att vara i Stockholm!

Min kristallröd 9-4X Aero vid fabriksporten.
Min kristallröd 9-4X Aero vid fabriksporten. Gjord i Ramos Arizpe, Mexiko men fortfarande hemma!

En av de saker vi såg i receptionen på järnvägsstationen är den för XAB-9 3-XNUMX.

Bara i Trollhattan: tre 9-3 taxi i rad!
Bara i Trollhattan: tre 9-3 taxi i rad!

NEVS: Bra över förväntningarna
09: 00, vår onsdag började tidigare än dagen innan med 07: 30. Alla är glada över den upptagna SAAB-dagen framför oss och på gott svenskt sätt lämnade vi bra i tid för att komma fram till NEVS huvudport vid Saabvägen 5.

Väntar ivrigt på programmets start vid NEVS.
Väntar ivrigt på programmets start vid NEVS.

Vi var välkomnas varmt av Mikael Östlund (Director Kommunikationsdirektör) och Hans-Martin Düringhof (Director Powertrain Integration och chassi) för en mycket insiktsfulla presentation om nuvarande och framtida tillstånd vid NEVS (jag täckte detta mer i detalj in på tidigare inlägg).

Presentationen "SAAB idag och imorgon" visade sig vara en torrkörning för NEVS-fordringsägarna som möts dagen efter.
Presentationen "SAAB idag och imorgon" visade sig vara en torrkörning för NEVS-fordringsägarna som möts dagen efter.

MY14 9-3 var redo att ta vår grupp för en fabriksrundtur, eller mer specifikt, över press- och kroppsbutiken.

Välkommen till fabriksbyggnaden
Välkommen till fabriken press och kroppshandlare
Inne i NEVS body shop
Inne i NEVS body shop
En av de många pressarna i kroppshoppen.
En av de många pressarna i kroppshoppen.
Har du någonsin undrat hur motorn 9-3 har sin form?
Har du någonsin undrat hur motorn 9-3 har sin form?
En 9-3 Sport Sedan-kropp på monteringslinjen
En 9-3 Sport Sedan-kropp på monteringslinjen

Jag har varit i en annan del av fabriken innan, men denna anläggning är ännu mer imponerande, särskilt med tanke på dess gigantiska proportioner. Orio, kunden för denna sats. Som en sidotal fick vi veta att NEVS faktiskt hade producerat för flera olika kunder nyligen, inklusive en fordonstillverkare från Göteborg ...

Ren glädje på SAAB-testspåret!
Under planeringsfasen av denna resa diskuterade vi alternativen för NEVS och elfordonets utveckling i det verkliga livet. Så när vi blev bekräftade att vi verkligen skulle kunna se en av 9-3EV: s efter vår fabriksresa var vi alla väldigt exalterade. Adrenalinnivåerna höjdes faktiskt när vi insåg att vi bara skulle titta, men vi skulle bara ta en titt på det.

Rubrik för fabriksprovbanan!
Rubrik för fabriksprovbanan!
IMG_2793
Två 9-3EV (de till vänster på bilden) och ett besättning från NEVS väntade på oss.

120 km / h som är inblandad i provspåret i sig, vilket kanske inte är nödvändigt.

Viktiga anvisningar om fabriksprovbanan innan du träffar vägen
Viktiga säkerhetsanvisningar
Unik syn under huven på denna 9-3EV prototyp.
Unik syn under huven på denna 9-3EV prototyp.
Insidan av SAAB 9-3EV prototypen
Insidan av SAAB 9-3EV prototypen

Vi kunde sedan ta bilarna för en spin själva ... Att få in i bilen, det mycket kändes som en 9-3 vi alla känner och älskar, med några anmärkningsvärda skillnader inklusive överföring knappar, den uppgraderade underhållningssystem, och de olika meter på instrumentpanelen, detta är ett annat barn av djur ...
Jag vände på bilen och hörde ingenting. Ingen motorbuller-ingenting. OK, ett par klick här och där, men ingen rytande turbo och inga avgasljud, bara en mild bekräftelse från bilen gjorde det vad redo att gå. Jag fick min fot på "gas" pedalen, sköt den och drivit det svårare att nå marschfart på (åtminstone) 120 km / t mycket snabbt. Jag hade kört en av EVS tillverkas av en välkänd konkurrent från San Francisco innan, och samtidigt gjorde en är snabbare och har fler finesser, det är vad svårt att inte få imponerad av acceleration, jämnhet och övergripande väghållning av 9 -3EV.

SAAB 9-3EV på fabriksprovbanan
SAAB 9-3EV på fabriksprovbanan
Skärmdump från en artikel på NEVS intranät som täcker vårt besök
Skärmdump från en artikel på NEVS intranät som täcker vårt besök

En annan positiv överraskning var att det var en onlineartikel: NEVS hade en egen intern PR-person på plats också! Faktum är att jag fick ett skärmskott från intranätet senare på dagen redan med ett citat från Mikael Östlund som jag ville dela här: "SAAB-entusiaster runt oss är fortfarande i våra nuvarande utmanande och osäkra tider där vi arbetar. Och inte bara i Sverige. Vi får ständigt både frågor och lycka till önskemål inför framtiden. På trollhättan. Det är kul att vara på vår sida."

"Ren Gladje"Är tagline NEVS använder för att beskriva deras EV och jag kan bara bekräfta att detta"ren glädje"CO2-utsläpp och roligt!" Är verkligen en aldrig tidigare skådad kombination av noll.

SAAB-museet går starkt
Efter en mycket snabb lunch skyndade vi oss till SAAB-museet, en riktig måste se för alla som besöker Trollhattan. Vi leddes av museets direktör Peter Bäckström.

Peter Bäckström välkomnar SAAB-klubbens Stockholm-delegation på museet
Peter Bäckström välkomnar SAAB-klubbens Stockholm-delegation på museet
UrSaaben, centrumstycket i SAAB-museet
UrSaaben, centrumstycket i SAAB-museet
Inuti SAAB-museet
Inuti SAAB-museet


SAAB-akademin

SAAB: s auktoriserade servicecenter, SAAB Academy (se även min tidigare inlägg om Orio).

Orios Pontus Lundin presenterar SAAB-akademin
Orios Pontus Lundin presenterar SAAB-akademin
Orios Pontus Lundin presenterar SAAB-akademin
Orios Pontus Lundin presenterar SAAB-akademin

Vi kommer tillbaka!
Vilket fantastiskt besök det hade varit. Jag vet att jag kan tala för alla som deltar SAAB klubbmedlemmar gjorde Stockholm har vi överväldigade med gästfrihet, öppenhet, innovationer, men mest av allt passionen för SAAB. Detta var verkligen ren glädje / ren glädje!
Ett stort tack för alla på NEVS, SAAB-museet och Orio som var inblandade i veckan och vi fick chansen att träffas. Jag är säker på att vi kommer tillbaka ... om något för SAAB-festivalen i början av juni, men något säger att jag kommer tillbaka i Trollhättan ännu tidigare än det

10 tankar om "Ren Gladje!"

 • Tack så mycket. Jag är rädd att jag har sett andra modeller än 9-3. NEVS har faktiskt indikerat att de har ambitionen att släppa ut fyra olika modeller i framtiden. Phoenix Platform sägs vara grunden för denna nya linje, men som jag förstår den faktiska utvecklingen av de olika ytterligare modellerna ligger i ett embryonalt stadium.

 • TACK!
  Bra reportage!
  Såg du några andra modeller än 9-3 i produktionslinjen?
  De vill realease 4 nya modeller i framtiden!

 • Tack så mycket för den här artikeln och beskrivningen av vad som händer.
  Las tid jag hade ingen tro på NEVS gör konstruktiva.
  Jag tror att jag måste be om ursäkt.
  Jag är i positivt humör i konstruktivt arbete, vad som än kommer ut.

 • Skärmen i 9-3EV gör faktiskt bilen mer uppdaterad!
  När det gäller en uppdatering av NEVS-omorganisationsprocessen: Fristen för att fordringsägarna ska svara på kompositionens förslag. Så det kan finnas mer nyheter om vad% har kommit överens om, men det kan bli bättre senare i veckan. 3 månader förlängning följer troligen kort efter det.

 • Tack! Vägverket ser bättre ut i navsystemet ...
  Har jag fel eller borde vi här något idag? Några stora nyheter ...

 • Tack Michél för en bra artikel. Det ger oss hopp om framtiden.
  / Edwin

 • Hur som helst håller jag ett nära öra till marken.

 • Det kan verkligen också vara en mycket god anledning att gå tillbaka till Trollhättan, men det var inte det jag hade i åtanke med kommentaren. Det är mer en personlig sak, men håll dig uppdaterad för mer information 🙂

 • Du kanske har hört något du inte kan skryta, antar jag.
  Men om rekonstruktionen är rätt, måste du gå till thn i mitten av april, eller hur?

 • Bra skrivande, bra bilder igen! Thx Michèl!

Kommentarer är stängda.