Höstresa av SAAB Friends Sachsen

Väderprognosen hade rapporterat nästan en gång sommartemperaturer för helgen. Ljusblå himmel och temperaturer över 20 ° Celsius. Peter menade väl med SAAB-vännerna Sachsen.

SAAB. Född från Jets © 2014 saabblog.net
SAAB. Född från Jets © 2014 saabblog.net

Utgångspunkten för hösten avgång var Schloss Moritzburg. Rutten ledde via Ebersbach, Lampertswalde och Weißig till Val Gardena till Heideberg tornet.

Här hade möjlighet att 162 nivåer klättra att beundra 29 Sääbe topp 19 fot torn eller att njuta av den magnifika utsikten mot Meissen eller Lauchhammer. Tillbaka på marken fanns det några förfriskningar för alla deltagare i avfarten, bredvid huvksdykningen och mycket SAAB Talk.

Sedan fortsatte den till Grossenhain flygplats. Medlemmar av föreningen "Flying Museum" väntade på oss här. Det var en guidad tur genom klubbens hallar och massor av intressanta anekdoter och fakta om klubbens flygplan.

Tack så mycket till arrangörerna av den här fantastiska resan. Det var återigen mycket roligt !! Vi ser fram emot nästa turné på våren 2015.

8 tankar om “Höstresa av SAAB Friends Sachsen"

 • blank

  Hej Thorsten, det är bäst att kontakta Tobias eller Andreas och skicka dina kontaktuppgifter. Båda hade organiserat det sista mötet och vill fortsätta att ta på sig enligt sina egna uttalanden. Du kommer sedan att kontaktas före nästa möte. Så ingenting ska stå i vägen för ditt närvaro vid nästa möte. Här är kontaktinformationen: Tobias: 0160-90562203 Andreas: 0176-24123851

 • blank

  Kära Saab vänner i Sachsen, när ni träffas igen, jag är bosatt i Dresden och med min son i Saab 900II coupe och cabriolet på vägen och är intresserad av att dela och Ausfahrt.Wir slakt bara en 94iger sedan och sälja 94 Coupe i silver med Sunroof, komplett, om intresserad 0172-3586003, Thorsten

 • blank

  Det var en riktigt bra resa, jag ser redan fram emot våren 2015.

  SFS låter bra, vi måste tänka på det. 😉

  Hälsningar Andreas

 • blank

  Hej Mark,

  På vilken plattform kan du nå Saab Friends Sachesen för att ta reda på när nästa utflykt är? Google gör ingenting här ...

  Hälsning

  Steffen

 • blank

  Det var en annan vacker dag med många sågar. (Som jag lärde mig från Mark 😉) Rutten var väl vald, den gick igenom många små sidovägar och så kunde vi inte förlora oss själva. Höjdpunkten på turnén var i alla fall besöket i Großenhain, jag flög förbi här ofta med min SAAB men jag har aldrig hållit här förrän i förra veckan.

  Tack så mycket till Tobias och Andreas för organisationen.

  Hälsningar Martin

 • blank

  Jag var där för första gången och för mig / oss var det en allt framgångsrik händelse som kommer att vara tillbaka i min dagbok för nästa år. Det var kul att se och uppleva så många sågar. Små prat och utbyte av erfarenheter med likasinnade människor avrundade händelsen. Den gemensamma resan till Großenhain, min fru och jag trivdes verkligen. Tack till arrangörerna !!!

 • blank

  Synd, skulle ha velat ha varit där också ... Tja, nästa gång igen

 • blank

  Vi kommer tillbaka nästa gång jag lovar!

Kommentarer är stängda.