Saab Inside kundtidningen är här!

Det var för länge sedan, Saab Moments Circle och en Saab kundtidning. Varje ny nummer väntades ivrigt, varje nummer samlades in. Vid någon tidpunkt avbröts tidningen och Moments Circle, sedan följde ingenting.

SAAB Inside - Saab Service Club Magazine
SAAB Inside - tidningen Saab Service Club

Den långa tiden utan en Saab -tidning är nu över, idag börjar den nya tidningen för Saab Service Club med "Saab Inside". Den första upplagan finns som gratis nedladdning för alla intresserade; Följande nummer av tidningen, som kommer att visas var sjätte månad i framtiden, är exklusivt och gratis endast tillgängliga för medlemmar i den kommande Saab Service Club.

Medielandskapet har förändrats och ”Saab Inside” har förändrats i enlighet därmed. Det brukade finnas en tryckt upplaga, idag finns det en nedladdning. Den nya tidningen vill inte vara en glansig tidning, utan ett annat, livligt och modernt gränssnitt mellan Saab och gemenskapen. Precis som det passar märket. Det framtida samarbetet mellan redaktörerna i Eschborn och saabblog.net är på motsvarande sätt nära.

Vi börjar läsa kampanjer tillsammans, gränserna mellan Internet och utskriftsmediet kommer att försvinna, och båda medierna kommer att komplettera varandra.

Vi letar efter dig och din Saab - vi letar efter Saab-berättelser!

Allt detta händer för Saab -märket, vilket gör det ännu mer närvarande. Den första gemensamma åtgärden av "Saab Inside" och bloggen startar idag. Under "Vi letar efter dig och din Saab”Vi ber om en historia som bara kan upplevas med märket från Trollhättan.

Vi letar efter dig och din Saab!
Vi letar efter dig och din Saab!

Var och en av oss känner till sådana händelser från vardagen med Saab. Det handlar om de små erfarenheterna runt varumärket. Till exempel, det spontana samtalet med en främling på bensinstationen, som bara älskar Saab och alltid ville driva en Saab.

Saabförare som skulle vilja berätta en personlig historia om livet med varumärket från Trollhättan kan skicka sitt bidrag till redaktörerna för "Saab Inside" ilknur.guerel@orio.com eller till saabinside @ bloggen senast den 15 juni 2014 saabblog. nettoskicka.

Förutom den vanliga kontaktinformationen och en eller flera bilder vill vi känna till följande punkter:

- Vilken modell kör du för närvarande?
- Hur många år har du kört Saab?
- Hur många Saab har du haft och vilka modeller?

Alla läsare från Tyskland och Österrike är inbjudna att delta, med undantag för anställda i Orio Deutschland GmbH och bloggteamet.

Den mest intressanta Saab -historien kommer att publiceras både på bloggen och i nästa nummer av "Saab Inside". Dessutom kommer plats två och tre att publiceras på saabblog.net.

Vinnaren vifter en mycket individ, inte till försäljning, saabiges enda stycke som ett tack. Det är fortfarande en hemlighet, men jag berättar snart efter en kort paus vad vi trodde. Spänningen måste vara!

Text: tom@saabblog.net

 

 

24 tankar om “Saab Inside kundtidningen är här!"

 • blank

  Synd, ville registrera mig, men Schweiz finns inte i landets index. Vi har ett över genomsnittligt antal fantastiska Saabs som kör runt och majoriteten av schweizarna förstår tyska också, så vi skulle vara förutbestämda att vara en del av Saab Service Club. (Vi behöver inte bli medlem i EU direkt, eller hur? ...)

 • blank

  Hitta det bra att det blir ett Saab-tidskrift igen.
  Jag har precis tittat på mina "gamla" igen. Den sista jag har ("Saab Magazine" och "Saab World") är från 2008.
  Var det någon efter det?

  • blank

   Wolfgang, enligt min mening var det sista exemplaret saabwelt 2009. Omslagsberättelse ”Den helt nya Saab 9-5 sedan. Utvecklad av oberoende tänkare ”. Jag ligger bara framför mig ... Hälsningar, Michael.

 • blank

  1. Bra att det här är SAAB tillbaka! Att behålla befintliga kunder är ett väldigt viktigt steg för att aktivt söka nya kunder!

  2. Registreringen var väldigt lätt för mig! I detta avseende är det också mycket positivt att du inte bara adresserar drivrutiner för nya modeller, utan i allmänhet SAAB-gemenskapen!

  3. Att layouten av PDF-filen är olämplig för självuttryck, jag kan / måste tyvärr bekräfta!
  Även med alla alternativ i utskriftsmenyn kan du inte få allt på papperet i båda riktningarna och i rätt ordning.
  Och jag är upptagen inom tryckning och layout ....

  Förslag: Bara enstaka sidor, då fungerar det när du skriver ut och också bättre när du läser på en iPad!

  Slutsats: Klass 2+, det MYCKET BRA missade bara, så bara lite utrymme för förbättringar - men inte mycket 🙂!

 • blank

  Tja, bekräftelsen på registrering fungerade inte för mig - "404er".
  Bra gjort - med lite älg i vägen och texten: ”Vägen stängd. Gör en U-sväng! ”- men det gick bara inte. En utvecklare måste arbeta igen ... 😉

 • blank

  Åh, snälla magasinet!

  Kanske bara som på varandra följande sidor! Detta läser som e-papper vackrare och du kan skriva ut det bra med Broschürenfunkion

 • blank

  Hej.

  Jag tycker att det är underbart att det finns en SAAB-tidning igen! Jag tycker också att det är fantastiskt att alla kan registrera sig hos den här klubben ... inte bara nya bilkunder ...

  Att det finns tidningen "bara" digital, har faktiskt sin charm:

  1.) Tryck- och logistikkostnader elimineras
  2.) Knappast används resurser (bläck, papper, energi)
  3.) Större sortiment för Saab-förare och fans

  Att samhället och naturligtvis SAABBLOG.net också är med är en dröm efter vår rädsla för 2 år sedan ...

  Hälsningar från den soliga Oldenburg igen

  André

 • blank

  I grunden tycker jag att en sådan tidning är ett bra tillfälle att bli informerad om ett brett spektrum av ämnen. Det som inte är särskilt professionellt är att i framtiden kommer bara personerna från "Saab Service Club" och inte alla klubbens medlemmar att få denna tidning. Förmodligen sov klubbens huvudkontor igen. Jag har väntat på mitt medlemskort för andra året, men de har samlat in avgiften för det. Bra!

  • blank

   Vilket klubbhuvudkontor? "Saab Service Club" har ingenting att göra med några klubbar, det är ett Orio -initiativ.

   • blank

    Tom, det är verkligen vad du säger
    Men för mig som Saab-förare för 20-år spelar ingen roll om Saab Service Club eller Saab Club-medlem i Tyskland, annars har vi en 2-klass Saab fanbase. De människor som beställer en ny bil idag och de personer som har kört en Saab i x år. Var är skillnaden? Saab är Saab. eller har jag fel?

    • blank

     Det är ingen skillnad. Alla som kör en Saab, oavsett bilens ålder, är välkomna i serviceklubben. Och det är bra. Endast, och jag ville säga att så att det inte blir några misstolkningar bland läsarna, har inget av detta något att göra med medlemskort som saknas i två år. Detta är (tyvärr) den inte helt okända byggarbetsplatsen för en klubb ...

 • blank

  Jag försökte det med registreringen

 • blank

  Habs försökte med uttryck, men det kanske inte fungerar så, eftersom titelsidan är individuellt A4 och i övrigt alltid två sidor per A4 storlek för en A5 uttryck är.

 • blank

  Åh, hur saknade jag den gamla SAAB-tidningen…. 🙁!
  Fantastisk den här nya början! Bra idé! 2x 2014 och 2015x från 4 ;-) ... .. om jag hade en önskan! Förhoppningsvis kommer det att finnas tillräckligt med SAAB-information ...
  Den här veckan börjar riktigt bra! TACK!

 • blank

  2 x på året räcker inte, 4 x bör bli obligatorisk

 • blank

  Wow.
  Mycket trevlig idé !!!!
  Äntligen "något att läsa" om SAAB!

  Och jag tror att PDF -lösningen är ännu bättre och mer samtida än en "klassisk tryckutgåva". (Och det är säkert mycket billigare också.)
  Men kvaliteten på bilderna kunde verkligen ha varit lite bättre (1.6 MB är redan mycket "kompakt"). 😉

  Det uppmuntrar dig nästan att ta nya ("runda") bilder på din egen Saab och skriva något ... 😉

 • blank

  Moin!
  Jag föredrar att läsa "papper", så jag skulle vilja skriva ut tidningen. Genom att ange det som dubbelsidor går det inte att skriva ut i duplexmetoden samtidigt som sidordningen bibehålls, kanske är jag för dum. Länken till korsordet fungerar inte, utskriften är svårläst (teckenstorlek / upplösning inte optimal) - så det finns fortfarande utrymme för förbättringar.

  Men: Bra att det finns även en publikation av SAAB!
  Plus "min" bil på förstasidan - så tidningen går rakt till pole position!

  Vänligen mer av det

  Hälsningar från Bad Salzdetfurth
  Ulrich

  • blank

   Hej Uli, vi samlar några förslag och förslag till förbättringar och skickar dem vidare till Sverige. Teckenstorlek / upplösning är inte optimal, det handlar alltid om nedladdningskomprimera för att behålla.

   • blank

    Hej Tom!
    Att kunna läsa frågorna är ett av de grundläggande kraven för att lösa korsordet

    Idag överväger glädjen i den nya tidningen ändå!

 • blank

  Bra sak och verkligen överraskande, även om det tyvärr inte finns någon utgåva. Men varför är de flesta av bilderna i eländig kvalitet?

  • blank

   Byrån har optimerat bilderna för dubbelsidig utskrift / A5. Bildkvaliteten "passar" i denna storlek.

 • blank

  Överraskningen efter lunchpausen - jättebra! 🙂

 • blank

  Genial - kundlojalitet kunde inte vara bättre. Ett tydligt tecken på att det omtyckta varumärket rullar framåt igen på alla nivåer i Tyskland! Tack Tom, tack Orio.

 • blank

  Det är en bra idé. Eftersom nästan alla svåra Saab-fans skulle ha en historia på lager.

Kommentarer är stängda.