SAAB-evenemang: Passione Saab i Varese och Bad Homburg

Den 26 och 27 maj kommer det nationella Saab-mötet "Passione Saab" för 20-årsjubileet för den italienska Saab-klubben att äga rum i Varese. Stöds av den första Saab-bloggen på italienska, skriven av tre unga engagerade Saab-fans, lovar mötet att bli en stor framgång.

Passione Saab, Foto av Saabnews.it
Passione Saab, Foto av Saabnews.it

Fläktens entusiasm har fört Saab lång sömn i Italien. Det är vad det verkar vara och vad de gör, det är vad de gör bra. Bloggen är en av de bästa jag vet. I beredning kommer historiska Saab presenteras på Centro Commerciale, som också är partner för Saab-evenemanget. Allt var väldigt professionellt, och vi kunde lära oss mycket av våra vänner söder om Alperna. Om vi ​​vill. För när jag tänker på klubbscenen här i landet, kommer tårar att tänka mig.

Nå, nu har jag några fler fans på klubbarna igen. Saabs fans från Tyskland är varmt välkomna till "Passione Saab" i Italien. Mer information finns på klubbens sidor.

Om du planerar en Saab-resa i helgen, förmodligen i bästa väder, ska du gå till Bad Homburg. I Central garage Möt Saab-vännerna i den regionala Saab-klubben i rätt miljö. Alla Saab-vänner och de som vill bli vänner är välkomna. Fler möten som alltid i vår kalender.

Nå då. Ingenting är i vägen för en lyckad helg i Saabs anda.

Text: tom@saabblog.net

Bild: saabnews.it

 

4 tankar om “SAAB-evenemang: Passione Saab i Varese och Bad Homburg"

 • blank

  Förresten:

  - den ansvariga för den italienska Saab-klubben arbetar i detta stora köpcentrum "Belforte" nära Varese, så det var lätt för honom att organisera detta!

  - Den italienska Saab-klubben fann först klubbintresset relativt sent 1992 jämfört med andra klubbar, därav årets 20-årsjubileum, men låt oss inte glömma att det har varit nästan tio år av radiotystnad, bland annat för att tyvärr inte finns flera medlemmar på grund av ålder är, nu har klubbens intresse väckt positivt av några unga medlemmar, som förra årets möte på Veronas flygfält visade.

  Kommer att rapportera mer nästa vecka.

  Älska saabiga hälsningar
  Giampi

  • blank

   Det skulle vara trevligt. Tack för bakgrundsinformationen!

 • blank

  Hej!

  Idag körde jag min 900 8-ventil från Ansbach till Bad Homburg, hade en bra tid på Central Garage. Det var trevligt att träffa andra Saab-älskare, och sedan hade vi en god middag på en närliggande restaurang. Frankfurt Schnitzel var fantastisk! Det var en syn på sex Saabs på parkeringsplatsen, med gamla klassiker och moderna klassiker - framtiden sida vid sida.

  På något sätt tyckte jag det var roligt att de äldre Saabs körde snabbare medan de nyare körde långsamt ...

  Jag ser fram emot nästa möte i Saab Clubs Rhein-Main, jag kommer gärna att köra 2,5-timmarna Ansbach igen!

Kommentarer är stängda.